Клімат

Нова доповідь ООН застерігає, що зміна клімату спричиняє все більше засухи, спеку, потужні дощі, зміни, що вимагатимуть від урядів переосмислення шляхів боротьби з природними катаклізмами для захисту людського життя і світової економіки.

Опублікований аналіз Міжурядової групи експертів по зміні клімату (МГЕЗК) також свідчить про нерівномірні втрати, спричинені екстремальними погодними явищами, адже їх вплив може бути посиленим через нестачу ресурсів для підготовки до стихійного лиха та боротьби з його наслідками.

Довідкова інформація про зміну клімату

Температурні аномалії за останніх 100 років

Міжнародні переговори ООН

Кіотський протокол

Торгівля квотами

Питання та відповіді щодо майбутньої кліматичної угоди та позиції України на міжнародних переговорах

Международное сотрудничество по проблеме изменения климата: Киото – Копенгаген – новое соглашение на период с 2020 года

Які існують докази того, що відбувається зміна клімату?

За останнім звітом Міжнародної групи вчених зі зміни клімату IPCC1:

11 з останніх 12 років (1995-2006) були зафіксовані як найтепліші з початку вимірювання температури (1850);

В середньому рівень світового океану океану зростав на 1,8 мм (1,3-2,3) кожного року з 1961 по 2003. Починаючи з 2003, темпи підвищення рівня океану зросли до 3,1 (2,4-3,8) мм щорічно. Сукупно, рівень світового океану збільшився на 0,17 м.

Супутникові дані свідчать, що арктичні льодовики тануть із швидкістю 2,7% в десятиріччя, з таненням влітку до 7,4%.

Зафіксовано посилення та тривалість засух в районах тропіків та субтропіків, що є бідою для населення що там проживає.

Зафіксовано більшу кількість та інтенсивність повеней, що спричиняються більшим випаровуванням і, відповідно, кількістю опадів.

Зафіксовано збільшення інтенсивності тропічних циклонів на півночі атлантичного океану, як наслідок нагрівання океану і накопичення більшої кількості енергії.

Які можливі наслідки глобальних змін клімату?

Існує така думка, що з глобальним потеплінням в світі стане лише тепліше. Але насправді на нас чекають зміни клімату, які тягнуть за собою такі екстремальні природні явища, як посухи, повені, сильні урагани, затоплення прибережних районів і поселень, аномальні температури. Через проблему зміни клімату вже до кінця цього століття сотням мільйонів людей загрожує існування.

«Спільна боротьба, спрямована на зменшення наслідків змін клімату та очищення довкілля, є одним із основних пріоритетів для ЄС та Великої Британії у наших стосунках з Україною, і сьогоднішній захід демонструє потребу в продовженні нашої співпраці заради суспільного блага»

Лі Тернер, посол Великої Британії в Україні

В Україні відсутні наукові дослідження, які б вивчили це питання комплексно з точки зору різних аспектів (економічних, соціальних та екологічних), тому коментарі деяких вчених можна лише розглядати як їх думка, не підкріплена аналізом усіх факторів.

Ґрунтуючись на висновках вчених Міжнародної групи вчених зі зміни клімату (IPCC2) про глобальні та регіональні наслідки від зміни клімату, можна зробити висновки, що Україні так само загрожують збільшення кількості стихійних лих, - зростання повеней у Карпатах, перетворення степів південного регіону на пустелі, затоплення прибережних частин та гостра нестача питної води в центральних та східних регіонах України.

Крім того, ми - не ізольована у світі держава. Зміни означатимуть масову імміграцію з південних країн, де умови життя стануть нестерпними. Нам слід чекати і таких «небажаних гостей», як малярія і інші інфекційні захворювання.

Всеукраїнська громадська організація «Жива планета» бере участь в проектах та співпрацює з науковими та громадськими організаціями задля реалізації права громадян на життя в безпечному навколишньому середовищі у зв’язку із загрозою глобальної зміни клімату.

Разом з нашими колегами ми поширюємо інформацію та беремо участь в організації різноманітних просвітницьких заходів для роз’яснення причин і наслідків зміни клімату.

Що таке «вуглецевий слід»?

Розрахуй власний «вуглецевий слід»