Національна стратегія поводження з відходами охоплює всі види відходів – тверді побутові, промислові, небезпечні, будівельні, сільськогосподарські, електричні й інші. Документ має стати основою для майбутньої розробки регуляторної бази у сфері поводження з відходами, адаптованої до вимог права ЄС. Над створенням проекту Стратегії працювала міжвідомча робоча група, до складу якої ввійшли представники Мінприроди, Мінекономрозвитку, Мінрегіону, а також експерти Програми підтримки «зеленої» модернізації української економіки німецької федеральної компанії GIZ та ЄБРР.

Проект Стратегії був вивчений експертами «Живої планети», які внесли на громадське обговорення рекомендації до таких розділів як поводження з твердими побутовими відходами (у т.ч. відходи упаковки) та небезпечними відходами.

«Україна повинна розробити свою Стратегію поводження відходами, яка буде ґрунтуватись на кращому європейському досвіді та технологіях більш чистого виробництва, але документ має враховувати реальний сучасний стан у цієї сфері та низку національних факторів. Ми маємо обрати для себе свій шлях, а не бездумно копіювати інші моделі. При цьому, важливо розуміти, що на відміну від сучасної Європи, – Україні треба прийняти таке системне рішення, яке дасть змогу одразу досягти двох глобальних цілей, – ефективно забезпечити управління з новоутвореними відходами та вирішити низку проблем, пов’язаних з накопленими відходами виробництва і споживання», –зазначає Світлана Берзіна, президент «Живої планети».

Першорядне значення для впровадження Стратегії має належна та ефективна організаційна та інституційна структура. У сфері поводження з твердими побутовими відходами необхідно передбачити створення централізованих систем управління, переглянути стандарти, визначити базовий період та цільові показники з переробляння, встановити правила для розрахунку соціально прийнятних і доступних тарифів, обґрунтувати пріоритетні сфери для приватного фінансування, а також визначити терміни для закриття (рекультивації) існуючих полігонів, що не відповідають сучасним європейським стандартам.

«Побутові відходи мають перероблятись якнайближче до джерела їх утворення. Враховуючі те, що безпечних полігонів взагалі не існує, за якими б сучасними технологіями вони б не будувались, замість створення нових «регіональних» полігонів необхідно впроваджувати заходи, спрямовані на мінімізацію їх утворення у поєднанні з утилізацію відходів на місцях їхнього утворення в локальних котлах-утилізаторах, що перетворюють побутові відходи в теплову та (або) електричну енергію. Тим більше, що на такий спосіб організації безпечного видалення відходів на місцях прямо вказує Директива 75/442/ЄЕС про відходи (ст.ст.4, 5)», – вважає польській експерт Вальдемар Мордкович.

В якості рекомендації було внесена і пропозиція, – ліквідувати всі сміттєві полігони та звалища, наявні та минулі, провести повну рекультивацію та санацію цих територій та перетворити їх в об'єкти природного ландшафту.

У сфері поводження з небезпечними відходами, необхідно забезпечити перегляд регуляторних актів щодо ліцензійно-дозвільної діяльності. Система потребує впровадження додаткових регуляторів, наприклад, предліцензійний аудит (перевірка) стану виробничих потужностей підприємств, що забезпечують збір, зберігання, транспортування та утилізацію небезпечних відходів. Також слід розглянути питання створення центру роботи з небезпечними відходами у форматі приватних ініціатив.

На думку експертів, положення Стратегії має ґрунтуватися на таких принципах:

  • Забезпечення максимального вилучення матеріальних ресурсів з відходів. Максимум відходів переробляти, а складати лише інертні залишки їх переробки.
  • Дотримання європейських стандартів та санітарних норм.
  • Дотримання принципу: «Той хто утворює відходи має заплатити за їх переробку».
  • Сфера поводження з новоутвореними відходами не має бути дотаційною. Вона потребує прозорості та відкритого конкурентного середовища.

Напрацьовані експертами «Живої планети» рекомендації, разом з рекомендаціями інших громадських організацій, були презентовані та обговорені на засіданні громадської ради при Мінприроди України, яке відбулось 02 лютого за участю Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака та експертів, які розробляли проект Стратегії.

Під час презентації Стратегії очільник Мінприроди зазначив: «Станом на сьогодні у Мінприроди відбулося близько 20 консультацій-обговорень проекту Національної стратегії поводження з відходами. Для нас є важливим якісне обговорення цього документа із залученням максимальної кількості експертів та врахуванням усіх специфік поводження з відходами в Україні». Остап Семерак висловив сподівання, що громадська рада при Мінприроди якісно опрацює цей документ та внесе свої конструктивні пропозиції. «Це – нормальне явище, коли відбуваються публічні консультації у формуванні державної політики. Насправді, півроку працюємо в інтенсивних темпах. Станом на сьогодні Стратегія вже обговорена з обласними державними адміністраціями. На наступному тижні ми плануємо її обговорити в трьох профільних комітетах Верховної Ради України», – розповів Міністр екології та природних ресурсів. Він зазначив, що за результатами всіх обговорень буде вироблено єдиний документ з правками та пропозиціями.

За підсумками засідання громадської ради при Мінприроди України, узагальнений пакет рекомендацій до проекту Стратегії буде поданий на розгляд до Мінприроди та міжвідомчої робочої групи.