Засідання громадської ради при Мінекономрозвитку України відбулось 24 січня, за участю Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва та керівників структурних підрозділів Міністерства.

Під час засідання були розглянуті пріоритетні напрямки роботи Мінекономрозвитку, зміни у керівному складі i структурі керівництва, проект Стратегії розвитку сфери туризму та курортів до 2026 року та звіти Комітетів громадської ради за підсумками 2016 року.

Про діяльність Комітету громадської ради з питань технічного регулювання і захисту прав споживачів відзвітувала голова Комітету – заступник голови громадської ради при Мінекономрозвитку України, Світлана Берзіна. Зокрема, вона розповіла про діяльність експертної комісії з розгляду фактів виявлення застосування суб’єктами господарювання некоректних (сумнівних) екологічних (органічних) маркувань відносно товарів чи послуг.

Правила застосування екологічного та органічного маркування чітко визначені в нормативно-правових актах національного законодавства, адаптованих до вимог ЄС:

  • Законі України «Про виробництво та обіг органічної сільсько-господарської продукції та сировини»;
  • постанові Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 № 529 «Про затвердження Технічного регламенту з екологічного маркування».

Основні принципи та методи застосування екологічного маркування яке вказує на поліпшену екологічну характеристику чи перевагу товарів або послуг встановлені національними стандартами, гармонізованими з міжнародними - ДСТУ ISO 14020 та ДСТУ ISO 14024.

Експертну комісію було створено при Комітеті громадської ради з питань технічного регулювання та захисту прав споживачів у січні 2016 року з метою моніторингу українського ринку «зеленої» продукції. До складу експертної комісії (затверджений протокольним рішенням Комітету від 20.01.2016 №3) увійшли: Берзіна С.В. (Всеукраїнська громадська організація «Жива планета»), Притульська Н.В. (Спілка об‘єднань громадян «Всеукраїнська федерація споживачів «ПУЛЬС»), Симоненко В.Є. (Київська міська організація роботодавців в галузі охорони здоров'я), Самчишин О.Т. (Асоціація споживачів України), Чекалін В.М. (Міжнародна асоціація органів з оцінки відповідності), Чернобай О.В. (Асоціція адвокатів України), Богдан Л.М. (Громадська організація «Славне життя»), Цильвик О.В. (Спілка споживачів України), В. Філатова, О. Жук (Асоціація «Парфюмерія і косметика України»).

Протягом 2016 року експертною комісією було виявлено 40 суб’єктів господарювання які застосовували твердження рекламного змісту та маркування продукції, яке вказувало на її екологічну характеристику чи перевагу або органічне походження, без зазначення номеру відповідного сертифікату та органу сертифікації, що є вимогами чинного законодавства. Наприклад, застосування без наявності інформації про відповідну сертифікацію (тобто – підтвердження) таких тверджень як «екологічно чистий», «натуральний», «біо-», «еко-», «екологічний» чи «органічний» на маркуванні споживчого пакування (тари), в рекламних матеріалах, на офіційному сайті виробника і т.і. відносно різноманітних товарів чи виробів.

Найбільш поширеним застосування безпідставного екологічного та органічного маркування було встановлено за товаровиробниками/імпортерами в таких галузях як:

Хімічна
(мийні та косметичні засоби)

Будівельна

Харчова

Інше
(добрива, металопластикові вікна, сковорідки)

10 фактів

11 фактів

13 фактів

6 фактів

Таким суб’єктам господарювання були направлені відповідні запити на інформацію, з метою отримання підтвердних документів згідно яких застосовується екологічне чи органічне маркування.

Станом на 31 грудня 2016 року на 40 запитів було отримано відповіді від 20 суб’єктів господарювання. Отримані відповіді від суб’єктів господарювання та підтвердна документація аналізувались членами експертної комісії в робочому порядку.

У разі, якщо надані суб’єктом господарювання документи не підтверджували право на застосування екологічного або органічного маркування, згідно вимог чинного законодавства, оформлювалось звернення на адресу компетентних органів державного нагляду (Антимонопольний комітет України, Держпродспоживслужба України) на розгляд, та до відповідного реагування, до яких додавались матеріали та висновки експертної комісії.

За результатом обговорення результатів роботи експертної комісії громадською радою при Мінекономрозвитку України було ухвалено рішення:

  1. Вважати роботу експертної комісії актуальною та значимою у сфері захисту прав споживачів та добросовісної конкуренції, подякувати членам експертної комісії за плідну роботу у 2016 році та рекомендувати Комітету громадської рди з питань технічного регулювання та захисту прав споживачів продовжувати розпочату роботу за даним напрямком і у 2017 році.
  2. Рекомендувати Першому віце-прем’єр-міністру України – Міністру економічного розвитку і торгівлі України Кубіву С.І. надати доручення відповідному структурному підрозділу в межах компетенції проаналізувати матеріали, підготовані Комітетом громадської ради з питань технічного регулювання та захисту прав споживачів стосовно можливого застосовування некоректних (сумнівних) маркуваннь щодо екологічності чи органічного походження продукції суб’єктами господарювання та за результатами такого розгляду поінформувати відповідні уповноважені органи.

Фото Сергія Турусова