В Україні щорічно утворюється близько 400 млн тон відходів, і тільки 6% з них переробляються, що є надзвичайно низьким показником порівняно з країнами ЄС, де він становить близько 40%. Решта відходів вивозяться на полігони та сміттєзвалища, яких в Україні понад 5 тис. З них близько 5% перевантажені, а 30% не відповідають нормам екологічної безпеки. Критичне становище з переробкою відходів промисловості, медичними відходами тощо.

У липні Верховна Рада України схвалила в першому читанні законопроект №2207-1-д «Про управління відходами» має стати базовим для прийняття низки галузевих і спеціальних законів поводження з відходами. За ухвалення законопроекту проголосували 264 народних депутата за необхідного мінімуму у 226 голосів.

Законопроектом пропонується запровадити в національне законодавство основоположні принципи та положення європейського законодавства у сфері управління відходами, зокрема, запровадити ієрархію управління відходами та основні вимоги до розширеної відповідальності виробника, ввести систему довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Але довгоочікуваний законопроект зазнав багато критики. Також його пов’язують з гучним скандалом на навколо кримінальної справи та взяття під варту депутата Олександра Юрченка, який відповідає за напрям відходів у парламенті і якого підозрюють в отриманні вигоди за зміну профільного законодавства.

Наразі «Жива планета» разом з експертами платформи GREEN MIND в черговий раз надала пропозиції Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування рекомендації щодо змін і доповнень до законопроекту із належним обґрунтуванням. Продовження публічних консультацій заплановано на кінець жовтня – листопад цього року. Сподіваємось що народні обранці вивчать і об’єктивно розглянуть надані нами рекомендації на 33 сторінках (!), разом з іншими що надійшли від бізнес-асоціацій, експертних та інших зацікавлених організацій

Лист від ВГО «Жива планета» на адресу голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування О.В. Бондаренко

Порівняльна таблиця з пропозиціями щодо змін і доповнень до законопроекту